Katastrofa warta milion dolarów – zniszczona waza z dynastii Qing

W 2007 roku londyński dom aukcyjny stał się miejscem kosztownej pomyłki, której ofiarą padła cenna waza z dynastii Qing. Pracownik domu aukcyjnego przypadkowo zniszczył ten niezwykle wartościowy przedmiot, wart około miliona dolarów, wywołując zdumienie i przerażenie zgromadzonych kolekcjonerów.

Waza z dynastii Qing była prawdziwym klejnotem chińskiej sztuki. Wykonana z delikatnej porcelany, zdobiona misternymi malowidłami, przedstawiała sceny z życia chińskiej arystokracji. Niewielu ekspertów miało okazję podziwiać tak starannie zachowany przedmiot. W związku z tym, zarówno dom aukcyjny, jak i potencjalni nabywcy, oczekiwali, że waza osiągnie zawrotne ceny.

Niestety, podczas przygotowań do aukcji doszło do niefortunnego zdarzenia. Pracownik domu aukcyjnego, wykonując swoje obowiązki, potknął się i przypadkowo zahaczył o wystawioną wazę, powodując jej upadek na podłogę. Wszyscy obecni na sali byli świadkami, jak ten niezwykle cenny eksponat zmienia się w stos drobnych odłamków.

Niezwykłe zdarzenie natychmiast obiegło media, stając się tematem licznych komentarzy i spekulacji. Niektórzy twierdzili, że wina leży po stronie domu aukcyjnego, który nie zapewnił odpowiednich warunków do przechowywania i prezentacji eksponatów. Inni z kolei zwracali uwagę na pechowego pracownika, sugerując, że powinien ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody.

Ostatecznie, kwestia odszkodowania została uregulowana za zamkniętymi drzwiami, a sam dom aukcyjny zobowiązał się do wdrożenia dodatkowych środków ostrożności, aby uniknąć podobnych incydentów w przyszłości. Chociaż waza z dynastii Qing nie powróci do swojej dawnej świetności, to jednak dramatyczna historia związana z jej zniszczeniem na zawsze pozostanie w pamięci miłośników sztuki.